Даларна (швед. Dalarnas län) е округ (län) во средна Шведска. Се граничи со окрузите Јемтланд, Јевлеборг, Вестманланд, Еребру и Вермланд во Шведска, а на запад со норвешките окрузи Хедмарк и Јужен Тренделаг. Административен центар е градот Фалун.

Даларна
Dalarnas län
Округ
Грб на ДаларнаЛого на Даларна
 
ЗемјаШведска
Админ. центарФалун
Управа
 • УправникМарија Норфалк
 • СоветОкружен совет на Даларна
Површина
 • Вкупна28.194 км2 (10,886 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно276.770
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)62.604 милиони круни (2004)
БДП/жит226.000 круни
NUTSSE312

Округот ја опфаќа историската покраина Даларна, која денес има само културно-историско значење.

Историја

уреди

Во историјата, територијата на Даларна повремено влегувала во територијата на управникот на Вестерос. Во 1634 е донесена одлука Даларна да има свој округ и управник. Така во 1647 со кралски указ е создаден округот Копарберг (Kopparbergs län)[2] кој во 1997 е преименуван во Даларна, според покраината.

Управа

уреди

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник. Еребру има и окружен совет.

Окружниот совет на Даларна (Landstinget Dalarna) има задача да се грижи за здравството и јавниот превоз.

Општини

уреди
 
Општини во Даларна

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)
  2. Даларна“ - Нордиска семејна книга (шведски)

Надворешни врски

уреди

60°40′43″N 15°36′02″E / 60.678559° СГШ; 15.600586° ИГД / 60.678559; 15.600586