Меларен (Шведски: Mälaren) е трето по големина езеро во Шведска, после Венерн и Ветерн. Се наоѓа во окрузите Вестманланд, Упсала и Стокхолм и извира во Балтичкото Море.

Mälaren
Поглед кон езерото во самрак
ПодрачјеШведска
Координати59°30′N 17°12′E / 59.500° СГШ; 17.200° ИГД / 59.500; 17.200
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,140 км2 км2
Прос. длабочина13 m м
Најг. длабочина64 m м
Зафатнина14 км3 км3
ОстровиСелаон, Свартшеландет

Езерото Меларен зафаќа површина од 1.140 км2. Најдлабокото место во езерото изнесува 64 метри. Долго е 120 километри.

Меларен е извор на вода за 1,3 милиони луѓе.

Надворешни врски

уреди