Упланд (швед. Uppland) е историска покраина (landskap) на источното крајбрежје на Шведска, севернно од главниот град Стокхолм. Се граничи со покраините Седерманланд, Вестманланд и Јестрикланд како и со езерото Меларен и Балтичкото Море. На малиот ненаселен остров Меркет во Балтикот има крајно мала и чудно обликувана копнена граница со финската автономна покраина Оланд.

Упланд
Uppland
Грб на Упланд Uppland
ЗемјаШведска
КрајСвеаланд
ОкрузиУпсала
Стокхолм
Површина
 • Вкупна12,813 км2 (4,947 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно1,433,020
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
Народ
 • Наречјауплендски
стокхолмски
Култура
 • Цветзмиска глава
 • Животнобелоопашест орел
 • Птица
 • Рибаболен
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Управа уреди

Традиционалните покраини во Шведска немаат административна улога, туку постојат само како културно-историски целини. Главниот административен округ (län) на покраината е Упсала, кој зазема најголем дел од територијата. Меѓутоа, најголем број од населеннието живее во округот Стокхолм. Мали делчиња од покраината влегуваат во окрузите Вестманланд, Јевлеборг и Седерманланд.

Географија уреди

Населени места уреди

Факти уреди

Население уреди

Упланд има 1.433.020 жители. Жителите се распоредени во следниве окрузи:[1]

Округ Население
Стокхолм, делумно 1.101.238
Упсала, делумно 330.683
Вестманланд, делумно 1.099

Историја уреди

Покраината Упланд за првпат јасно се споменува како таква во 1296, заедно со нејзините тогашни составни делови Фјердхундраланд, Атундаланд, Тиундаланд и Руслаген. Главниот град Стокхолм бил поделен на две покраини. Јужната половина му припаѓа на Седерманланд, а северната во Уплан.

Култура уреди

Археолошкото наоѓалиште Бирка и замокот Дротнингхолм се прогласени за светско наследство на УНЕСКО.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

60°N 18°E / 60° СГШ; 18° ИГД / 60; 18