Вестфорф — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ашерслебен.

Вестдорф
Градски дел во Ашерслебен
Поглед кон Вестдорф
Поглед кон Вестдорф
Поглед кон Вестдорф
Вестдорф во рамките на Германија
Вестдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 161 м
Население 918  (31 декември 2006)
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 03473
Портал www.aschersleben.de
Координати 51°44′12″N 11°26′6″E / 51.73667° СГШ; 11.43500° ИГД / 51.73667; 11.43500Координати: 51°44′12″N 11°26′6″E / 51.73667° СГШ; 11.43500° ИГД / 51.73667; 11.43500