Вернојхен (германски: Werneuchen) — град во округот Барним, во сојузната покраина Бранденбург, Германија, североисточно од Берлин, во рамките на метрополитенската област. Поголемиот дел од населението на Вернојхен патува секојдневно кон Берлин.

Вернојхен
Црква во Вилмерсдорф
Црква во Вилмерсдорф
Грб на Вернојхен
Вернојхен is located in Германија
Вернојхен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Градски единици 9
Градоначалник Буркхард Хорн (Левица)
Основни податоци
Површина 116,34 км2
Надм. височина 75 м
Население 9.162 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16356
Повик. бр. 033398
Портал www.stadt-werneuchen.de
Местоположба на градот Вернојхен во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°37′59″N 13°43′59″E / 52.63306° N; 13.73306° E / 52.63306; 13.73306Координати: 52°37′59″N 13°43′59″E / 52.63306° N; 13.73306° E / 52.63306; 13.73306
Дворец во Вернојхен

Збратимени градовиУреди

Вернојхен е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди