Вајхаузен (германски: Weyhausen) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вајхаузен
Лутеранска црква во Вајхаузен
Лутеранска црква во Вајхаузен
Грб на Вајхаузен
Вајхаузен is located in Германија
Вајхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Габи Клозе (независна)
Основни податоци
Површина 7,98 км2
Надм. височина 56 м
Население 2.548 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 319 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38554
Повик. бр. 05362
Портал www.boldecker-land.de
Местоположба на Вајхаузен во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°28′0″N 10°43′0″E / 52.46667° СГШ; 10.71667° ИГД / 52.46667; 10.71667Координати: 52°28′0″N 10°43′0″E / 52.46667° СГШ; 10.71667° ИГД / 52.46667; 10.71667

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Болдекер Ланд.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Вајхаузен се наоѓа во долината на Алер, која тече низ општината.

Соседни општиниУреди

Вајхаузен се граничи со следниве општини (од север надесно):

ИсторијаУреди

Најрани докази за населбата се од 1344 година, кога била именувана како Вајдехузен (Weydehusen). Во 1350 година била обновена по страшен пожар. Претходно селото било познато како вендско собиралиште.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди