Ослос (германски: Osloß) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ослос
Капела во Ослос
Капела во Ослос
Грб на Ослос
Ослос is located in Германија
Ослос
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Аксел Пасајер (СДП)
Основни податоци
Површина 7,64 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.892 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 248 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38557
Повик. бр. 05362
Местоположба на Ослос во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°28′0″N 10°41′0″E / 52.46667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.46667; 10.68333Координати: 52°28′0″N 10°41′0″E / 52.46667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.46667; 10.68333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Ослос се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Алер. Јужно од Ослос се наоѓа Барнбрух, заштитено подрачје.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди