Ванкендорф (германски: Wankendorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 24 километри јужно од Кил. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Бокхорст-Ванкендорф.

Ванкендорф
Поранешната железничка станица, денес локален историски музеј
Поранешната железничка станица, денес локален историски музеј
Поранешната железничка станица, денес локален историски музеј
Грб на Ванкендорф
Ванкендорф во рамките на Германија
Ванкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Зилке Росман (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,34 км2
Надм. височина 42 м
Население 2.922 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 219 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04326
Портал www.wankendorf.de
Местоположба на Ванкендорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°7′1″N 10°12′30″E / 54.11694° СГШ; 10.20833° ИГД / 54.11694; 10.20833Координати: 54°7′1″N 10°12′30″E / 54.11694° СГШ; 10.20833° ИГД / 54.11694; 10.20833

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди