Бокхорст-Ванкендорф

Бокхорст-Ванкендорф (германски: Bokhorst-Wankendorf) — општинска заедница во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Ванкендорф. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Бокхорст и Ванкендорф.

Грб на општинската заедница

Општинската заедница Бокхорст-Ванкендорф се состои од следниве општини:

  1. Белау
  2. Гросхари
  3. Рендсвирен
  4. Рувинкел
  5. Шилсдорф
  6. Штолпе
  7. Тасдорф
  8. Ванкендорф

54°07′01″N 10°04′59″E / 54.117° СГШ; 10.083° ИГД / 54.117; 10.083