Бучинска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Бучинска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохиското седиште е во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ и ги опфаќа селата Бучин, Воѓани, Света, Единаковци, Пресил и Милошево. Парохиски свештеник е протоереј Симон Мургоски.[1]

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(парохиски храм)
Бучин  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бучин XIV век  
Црква „Св. Димитриј“ Бучин возобновена во 21 век  
Црква „Св. Пантелејмон“ Света 1905  
Црква „Св. Петар и Павле“ Света
Црква „Св. Никола“ Воѓани XIX век  
Црква „Св. Никола“ Единаковци
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пресил  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 21 декември 2021.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°16′24″N 21°18′56″E / 41.27333° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.27333; 21.31556