Црква „Св. Димитриј“ - Бучин

црква во селото Бучин, Македонија

Свети Димитриј — помала селска црква во крушевското село Бучин, Македонија.

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Бучинска
Местоположба

Карта

Координати 41°15′7″N 21°18′3″E / 41.25194° СГШ; 21.30083° ИГД / 41.25194; 21.30083
Место Бучин
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа надвор од селото и до нејзе се стигнува преку земјен пат, кој започнува од селото во насока кон археолошкото наоѓалиште Кале.

Историја

уреди

Црквата е возобновена во поново време. Се претпоставува дека црквата постоела и претходно, бидејќи од нејзе постојат царски двери од XVI век.[1]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „ЦАРСКИ ДВЕРИ ОД ЦРКВАТА СВ. НИКОЛА ВО СЕЛО ЧЕЛОПЕК“. Дарко Николовски. Посетено на 2021-12-17. line feed character во |title= во положба 24 (help)

Надворешни врски

уреди