Црква „Св. Никола“ - Воѓани

црква во селото Воѓани, Македонија

Свети Никола — главна селска црква во прилепското село Воѓани, Македонија.[1][2]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Бучинска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′2″N 21°20′18″E / 41.28389° СГШ; 21.33833° ИГД / 41.28389; 21.33833
Место Воѓани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа во самото село Воѓани, во близина на фудбалскиот терен. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во северниот дел на селото Воѓани.

Историја

уреди

Црквата е подигната во XIX век.[3]

Архитектура

уреди

Во црквата се чува надгробна плоча од бел мермер, на која во горниот дел е претставена кола што ја влечат четири коњи. Под релјефот има старогрчки натпис во четири реда. Исто така, во црквата се наоѓа и ара од бел мермер која на едната страна има релјефна претстава на коњ.[4]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 5 јануари 2022.
  3. Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 291. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

уреди