Бродец (Тетовско)

село во Општина Тетово

Бродец — село во Општина Тетово.

Бродец

Поглед на селото Бродец

Бродец во рамките на Македонија
Бродец
Местоположба на Бродец во Македонија
Бродец на карта

Карта

Координати 42°03′29″N 20°53′31″E / 42.05806° СГШ; 20.89194° ИГД / 42.05806; 20.89194
Општина Тетово
Население 734 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28007
Надм. вис. 953 м
Бродец на општинската карта

Атарот на Бродец во рамките на општината
Бродец на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948563—    
1953585+3.9%
1961631+7.9%
1971785+24.4%
1981737−6.1%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994553—    
20021.136+105.4%
2021734−35.4%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 400 Албанци.[2]

На пописот од 2002 година, селото имало 1.136 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 734 жители, од кои 651 Албанец и 83 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 165 563 585 631 785 737 0 553 1.136 734
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови уреди

Бродец е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

 • Доселеници: Бајрамлар (38 к.), Јусуфолар (18 к.), Дилалар (13 к.), Селманлар (12 к.), Маљалар (8 к.), Љусње (5 к.) и Аметалар (7 к.) доселени се од разни места во северна Албанија (Љума, Љусна, итн). Сите се доселени до средината на XIX век.[9]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2088 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 960 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Од селото се имаат иселено Македонците од како селото било заземено од доселените Геги (Албанци). Се знае за имињата на некои македонски иселени родови, како: Спасеновци и Иловци. За кои не се знае каде се иселиле. Родот Никовци (8 к.) се иселени во селото Лавце.[9]

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. 9,0 9,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди