Брамштет (германски: Bramstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Хаген им Бремишен.

Брамштет
Место во Хаген им Бремишен
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Брамштет
Брамштет во рамките на Германија
Брамштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Хаген им Бремишен
Основни податоци
Површина 44,85 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.957  (31 декември 2017)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04746, 04748, 04793
Портал www.hagen-cux.de
Координати 53°22′0″N 8°41′37″E / 53.36667° СГШ; 8.69361° ИГД / 53.36667; 8.69361

Географија уреди

Местоположба уреди

Брамштет се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Бремен.

Општински единици уреди

Место км²
1. Брамштет (гл. место) 13,46
2. Харендорф
00(со населбите Фина
00и Финаер Берг)
11,51
3. Лое 07,09
4. Витштет 12,79

Надворешни врски уреди