Боуен Јанг (англиски: Bowen Yang, кинески: 杨伯文, р. 6 ноември 1990 година во Бризбејн, Квинсленд, Австралија) е американски глумец, комичар, поткастер и писател од Аурора, Колорадо, САД.[1] Заедно со Мет Роџерс, го води „Las Culturistas“, комедиски поткаст за поп-култура.[2] На Твитер е активен со споделување на видеа со усна синхронизација на теми поврзани со поуларната култура.[3] Од 2018 година, Јанг е дел од сценарискиот тим на „Сабота вечер во живо“ (SNL), каде веќе следната година почнал да се појавува во живо со што станал првиот кинески Американец, трет геј маж и четврти азиски Американец како дел од тимот водители.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Berg, Madeline. „Get To Know 'SNL' Writer Bowen Yang“. Forbes (англиски). Посетено на 2020-07-24.
  2. foreverdogpodcasts.com https://foreverdogpodcasts.com/podcasts/las-culturistas/. Посетено на 2020-07-24. Отсутно или празно |title= (help)
  3. „Bowen Yang's Twitter Lip-Sync Impersonations“. web.archive.org. 2019-12-07. Архивирано од изворникот на 2019-12-07. Посетено на 2020-07-24.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)