Болован

поранешно село во Општина Богданци

Болован — историско село во Гевгелиско, денес на територијата на Општина Богданци.

Болован
Болован во рамките на Македонија
Болован
Местоположба на Болован во Македонија
Болован на карта
Координати 41°13′00″N 22°37′57″E / 41.21667° СГШ; 22.63250° ИГД / 41.21667; 22.63250
Регион Југоисточен
Општина Богданци
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 153 м
Болован на општинската карта

Атарот на Болован во рамките на општината
Болован на Ризницата

Географија уреди

Селото се наоѓало во областа Трнова (во Бојмија), на неколку километри североисточно од градот Богданци во правец на Фурка, над денешното езеро Паљурци.

Историја уреди

Во XIX век Болован било село во Гевгелиската каза. Според Димитар Гаџанов во 1916 г. во селото Ворован живееле 458 Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Грци.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 246.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.

Надворешни врски уреди