Билјана Станковска

Билјана Станковска (Дубровница, 20 јануари 1951) — македонска поетеса, раскажувач, писател за деца.[1][2]

Билјана Станковска
Роден(а)20 јануари 1951
Дубровница, Македонија
НационалностМакедонка
Познат(а) попоезија, раскази, романи

Книжевно творештво Уреди

Билјана Станковска е автор на поетските книги[2][1]:

 • Ограничен простор, 1986
 • Светлооко небо, 1990
 • Миг за пресоздавање, 1995
 • Светлиот пат, 1996
 • Сказни и сторенија за поколенија, 1999
 • Реставрација на светлината, 2009

Како и следните раскази, драми и романи[1]:

 • Заробен сон, раскази, 1993
 • Разговорливи ветрови, роман, 2001
 • Лето значајно како изгрев, роман за деца, 1999
 • Мед и ѕвезди, драмска трилогија, 2006
 • Замисли желба, роман, 2008
 • Вистинска приказна за исчезнувањето на приказните, роман за деца, 2011
 • Сега сè е поинаку, збирка раскази, 2014
 • Кога ветровите стивнуваат, роман, 2015
 • Кој ги краде соништата, роман за деца, 2016

Наводи Уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Билјана Станковска“. GoodReads. Посетено на 31 јули 2022.
 2. 2,0 2,1 Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 584. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)