Бесвина
Бесвина is located in Грција
Бесвина
Бесвина (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Бесвина (на грчки: Σφήκα, Сфика) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географија и местоположбаУреди

Бесвина е село во грчкиот дел на Преспа на малото Преспанско Езеро, во близина со албанската граница. Соседни села се Буковиќ од север, Трнаа и Рулја на исток, Брезница од југ, и Дреново од запад.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Денес селото е целосно иселено, во минатото било населено со Македонци.

РодовиУреди

Родови во селото биле: Анѓелевци, Близнаковци, Дуковци, Ѓорговци, Иљовци, Каповци, Кољковци, Лавдиниите, Љаковци, Марковци, Ничевци, Поповци, Пауните, Папазовци, Скендеровци, Чолаковци и Шашковци.[1]

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа.

Надворешни врскиУреди