Бесвина (грчки: Σφήκα, Сфика, до 1926 г. Μπεσφίνα, Бесфина[1]) — поранешно село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Бесвина
Σφήκα
Бесвина is located in Грција
Бесвина
Бесвина
Местоположба во областа
Бесвина во рамките на Преспа (општина)
Бесвина
Местоположба на Бесвина во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°42.44′N 21°08.52′E / 40.70733° СГШ; 21.14200° ИГД / 40.70733; 21.14200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Надм. вис.&100000000000011740000001.174 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Бесвина е село во грчкиот дел на Преспа на Малото Преспанско Езеро, во близина со албанската граница. Соседни села се Буковик од север, Трнаа и Рулја на исток, Брезница од југ, и Дреново од запад.

Топонимија

уреди

Ова е список на позначајните топоними во Бесвина и околината:[2]

Историја

уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Бесвиња се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 55 куќи.[3]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Денес селото е целосно иселено. Во минатото било населено со Македонци.

Родови

уреди

Родови во селото биле: Анѓелевци, Близнаковци, Дуковци, Ѓорговци, Иљовци, Каповци, Кољковци, Лавдиниите, Љаковци, Марковци, Ничевци, Поповци, Пауните, Папазовци, Скендеровци, Чолаковци и Шашковци.[4]

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 342–343. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
  4. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 345. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски

уреди