Белене (бугарски: Белене) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Белене во Плевенската Област. Има население од околу 7.144 жители (2022).[1]

Белене
Белене
град
Поглед на градот од Дунав
Поглед на градот од Дунав
Белене is located in Бугарија
Белене
Белене
Местоположба на Белене во Бугарија
Координати: 43°38′38.56″N 25°7′31.33″E / 43.6440444° СГШ; 25.1253694° ИГД / 43.6440444; 25.1253694
ЗемјаБугарија
ОбластПлевен
ОпштинаБелене
Управа
 • ГрадоначалникМилен Дулев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна285 км2 (110 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002700000027 м
Население (2022)
 • Вкупно7,144
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5930
Повик. бр.+359 0658
Мреж. местоbelene.bg

Географија и местоположба уреди

Белене се наоѓа на 60 km во североисточен правец од регионалниот центар Плевен и во близина на градот Свиштов - 26 km. Другите блиски градови се Никопол - 37 км западно од Белене и Левски на југ - 46 км. Градот се наоѓа во северно-централниот дел на Дунавската Рамнина, на десниот брег на реката Дунав во плодната Свиштовско-Беленска Низина.

Историја уреди

Белене бил прогласен за град во 1964 година, кој се слави секоја година во првата недела од септември со пазар и културни настани.

Градот е познат и по концентрациониот логор Белене на комунистичкиот режим, кој се наоѓа на островот Белене.

Проектот за нуклеарна централа „Белене“ беше во изградба 25 години е напуштен и се се наоѓа на 7 километри источно од градот.

Жителите на градот се христијани главно од католичка вероисповед. Во Белене има две католички цркви (една изградена во 1860 година и една изградена во 1874 година) и една православна (изградена во 1893 година).

Наводи уреди

Надворешни врски уреди