Грб на град Плевен Плевен

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 106.011[1]
Регистарска ознака ЕН (BG)
Административна поделба Плевенска област
Градоначалник Димитар Стојков
Надморска висина 116 м
Мрежно место Официјално мрежно место на Плевен Архивирано на 23 март 2007 г.
Координати: 43° 25′ С, 24° 37′ И

Плевен (бугарски: Плевен) е град во централниот дел на Северна Бугарија, административен центар на Плевенска област. Градот се наоѓа во централниот дел на Дунавската Низина и има население од 106.011 жители.

Личности уреди

Наводи уреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врски уреди

Галерија уреди