Белевехчевосело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Белевехчево
Белевехчево is located in Бугарија
Белевехчево
Белевехчево
Местоположба во областа
Белевехчево во рамките на Пиринска Македонија
Белевехчево
Местоположба на Белевехчево во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°34′N 23°19′E / 41.567° СГШ; 23.317° ИГД / 41.567; 23.317
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна187 км2 (72 ми2)
Надм. вис.&10000000000000364000000364 м
Население (2015)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2800
Повик. бр.0746

Географија и местоположба уреди

Селото Белевехчево се наоѓа на 4 километри источно од Свети Врач, во планински регион. Сместено е во западните делови на планината Пирин, на надморска висина од 364 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 187 км2. Се одликува со преодно-средоземна клима, со благи зими и топли, долги лета.

Во последниве години, селото се развива како место каде поранешните жители на селото градат вили поради поволните климатски услови за релаксација. Селото е почетната точка за пешачење до планината Пирин и Националниот парк „Пирин“.

Историја уреди

Османлиско Царство уреди

Црквата „Свети Ѓорѓи“ датира од средината на XIX век[1]. Од 1865 до 1873 година, во селото работело селско училиште, а учител бил Андон Анастасов[2]. Во текот на 19 век, селото било чисто македонско. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Белевесчево (Bélévestchévo) е е село со 32 семејства и 100 Македонци[3][4]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 340 жители, сите Македонци[3][5].

По избувнувањето на Балканските војни во 1912 година, 13 лица од селото биле доброволци во Македонско-одринските доброволни чети[6].

Бугарија уреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[3][7] уреди

Население на Белевехчево по попис[7]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 88 78 90 16 4 2 3 1 1 0
Население по возраст
од 2011 година
[8]:

Наводи уреди

  1. Енциклопедия „Пирински край“, том II. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1999. стр. 405. ISBN 954-90006-2-1.
  2. Тасев, Христо (1987). Борба за национална просвета в Мелнишкия край. София: Народна просвета. стр. 30–31.
  3. 3,0 3,1 3,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 140 – 141.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 189.
  6. „Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 829
  7. 7,0 7,1 „Справка за населението на с. Белевехчево, общ. Сандански, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  8. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.