Барби (Германија)

(Пренасочено од Барби, Германија)

Барби (германски: Barby) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, во близина на вливањето на Зале, приближно 25 километри југоисточно од Магдебург. Со административната реформа на 1 јануари 2010, поранешните општини на заедницата на општини Елба-Зале, освен Гнадау, кои се приклучи на Барби во септември 2010.

Барби
Градско собрание на Барби
Градско собрание на Барби
Градско собрание на Барби
Грб на Барби
Барби (Германија) во рамките на Германија
Барби (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Јенс Штрубе
Основни податоци
Површина 153 км2
Надм. височина 51 м
Население 8.226 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Портал www.stadt-barby.de
Местоположба на градот Барби во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°58′N 11°52′E / 51.967° СГШ; 11.867° ИГД / 51.967; 11.867Координати: 51°58′N 11°52′E / 51.967° СГШ; 11.867° ИГД / 51.967; 11.867
Грбот на Грофовијата Барби

Тврдината во Барби била првпат спомената во 961 во декрет на гермаскиот крал Отон I. Од 12 век, областа на грофовијата Барби била наследена од соседниот Арнштајн, кој доби царска непосредност во 1497. По исчезнувањето на династијата во 1659, грофовијата Барби припаднало на војводството Саксо-Вајсенфелс, управуван од млада гранка од електорската саксонска династија Ветин. Кога војводата Георг Албрехт фон Саксо-Вајсенфелс умрел во 1739, Барби припаднал на Електорат Саксонија.

Ферибот Барби, ферибот кој минува низ Елба, поврзувајќи го Барби со Цербст-Валтернинбург.

Меѓународни односи уреди

Барби е збратимен со:

Познати луѓе уреди

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)