Баракли

село во Општина Валандово


Баракли — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Баракли
Баракли во рамките на Македонија
Баракли
Местоположба на Баракли во Македонија
Баракли на интерактивна карта

Карта

Општина Валандово
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29001
Баракли на општинската карта
Баракли во Општина Валандово.svg

Атарот на Баракли во рамките на општината
Commons-logo.svg Баракли на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Бојмија, помеѓу Плавуш од запад и Градешка Планина од исток.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948276—    
1953332+20.3%
196115−95.5%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Баракли живееле 380 жители, од кои 360 Турци и 20 Роми.[2]

Селото е целосно раселено по 1961 година, кога броело 15 жители, сите Турци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 380 276 332 15 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 162.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди