Бадминтон на Летните олимписки игри 2012

Olympic rings.svg

Натпреварите во бадминтон на Летните олимписки игри 2012 се одржаа од 28 јули до 5 август 2012 година. Натпреварувањето се одржа во Вембли аренатата во Лондон пред 6,000 гледачи.

На натпреварите во бадминтон учествуваа 172 натпреварувачи во пет дисциплини: мажи поединечно, жени поединечно, мажи парови, жени парови и мешани парови.[1]

Badminton pictogram.svg

Формат на натпреварувањеУреди

Натпреварувачите се поделени во шеснаесет групи, каде секој натпреварувач игра против секој. Победниците на групи се пласираат во елиминационата фаза.

Се игра во два добиени сета. За победник во сет се смета оној натпреварувач кој прв ќе стигне до 21 бод. Доколку резултатот е 20:20, тогаш се игра на 2 разлика, а доколку се дојде до резултат 29:29, победник е тој натпреварувач што ќе го земе триесеттиот бод.

Извлекувањето на групите за турнирите во бадминтон било извршено на 23 јули 2012 година.[2]

РаспоредУреди

ГФ Групна Фаза О Осминафинале ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
Датум → 28 јули 29 јули 30 јули 31 јули 1 август 2 август 3 август 4 август 5 август
Дисциплина ↓ У П В У П В У П В У П В У П В У П В У П У П У П
Мажи поединечно ГФ О ¼ ½ Ф
Машки парови ГФ ¼ ½ Ф
Мешани парови ГФ ¼ ½ Ф
Жени поединечно ГФ О ¼ ½ Ф
Женски парови ГФ ¼ ½ Ф
У = Утрински термин, П = Попладневен термин, В = Вечерен термин

ДисциплиниУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Мажи Поеднинечно
подробно
Лин Дан
  Кина
Ли Чонг Веи
  Малезија
Чен Лонг
  Кина
Машки парови
подробно
  Кина (CHN)
Каи Јун
Фу Хаифенг
  Данска (DEN)
Матијас Бое
Карстен Могенсен
  Јужна Кореја (KOR)
Јунг Јае-сунг
Ли Јонг-дае
Жени поединечно
подробно
Ли Хуеруи
  Кина
Ванг Јихан
  Кина
Саина Нехвал
  Индија
Женски парови
подробно
  Кина
Тјен Ќинг
Џао Јинлеј
  Јапонија
Мизуки Фуџи
Реика Какива
  Русија
Валерија Сорокина
Нина Вислова
Мешани парови
подробно
Џанг Нан
Џао Јинлеј
  Кина
Ксу Чен
Ма Јин
  Кина
Јоаким Фишер Нилсен
Кристина Педерсен
  Данска

Табела на медалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Кина 5 2 1 8
2   Данска 0 1 1 2
3   Јапонија 0 1 0 1
  Малезија 0 1 0 1
5   Индија 0 0 1 1
  Русија 0 0 1 1
  Јужна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 5 5 5 15

НаводиУреди

  1. „Olympics“. Посетено на 8 април 2011.
  2. „Draw announced for Olympic Badminton competition“. london2012.com. 2012–07–23. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врскиУреди