Ајме (германски: Eime) — слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ајме
Црквата во Ајме
Црквата во Ајме
Грб на Ајме
Ајме is located in Германија
Ајме
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општ. заед. Лајнско Средногорје
Градоначалник Фолкер Зенфтлебен (СДП)
Основни податоци
Површина 21,93 км2
Надм. височина 89 м
Население 2.553 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31036
Повик. бр. 05182
Портал www.eime-online.de/
Местоположба на Ајме во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 52°05′0″N 9°43′0″E / 52.08333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.08333; 9.71667Координати: 52°05′0″N 9°43′0″E / 52.08333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.08333; 9.71667

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Ајме се наоѓа во Лајнското Средногорје, источно од Природниот парк Ридски крај Везер Шаумбург-Хамелн. Се наоѓа југозападно од Елце и западно од Гронау.

Општински единициУреди

Општина е составена од следниве населени места:

  • Ајме
  • Дајлмисен
  • Дајнзен
  • Дунзен
  • Хајнзен

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди