Отвори го главното мени

Ашеберг (германски: Ascheberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината од 1 јануари 2014 година претставува слободна единица и излегла од општинската заедница Големо Пленско Езеро и од тогаш нејзините административни работи ги врши градот Плен.

Ашеберг
Дворот на ловната куќа во Ашеберг
Дворот на ловната куќа во Ашеберг
Грб на Ашеберг
Ашеберг (Холштајн) is located in Германија
Ашеберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Томас Менцел (СДП)
Основни податоци
Површина 20,93 км2
Надм. височина 36 м
Население 2.996 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526
Портал www.ascheberg-holstein.de
Местоположба на Ашеберг во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°9′1″N 10°20′42″E / 54.15028° СГШ; 10.34500° ИГД / 54.15028; 10.34500Координати: 54°9′1″N 10°20′42″E / 54.15028° СГШ; 10.34500° ИГД / 54.15028; 10.34500

Ашеберг се наоѓа на северозападниот брег на Големото Пленско Езеро, во природниот парк Холштајнска Швајцарија.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди