Големо Пленско Езеро (амт)


Големо Пленско Езеро (германски: Großer Plöner See) — општинска заедница во окрузите Плен и Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Плен, кој е и седиште на општинската заедница, иако не е член на заедницата. Општинската заедница е именувана по Големото Пленско Езеро.

Местоположбата на општинската заедница во двата окрузи

Преглед уреди

Таа е една од двете општински заедници (со Ицштет) во Германија која вклучува општини во два различни окрузи, но тука само Бозау се наоѓа во Источен Холштајн.

Единици уреди

Општинската заедница Големото Пленско Езеро се состои од следниве општини:

  1. Бозау (округ Источен Холштајн)
  2. Дерзау
  3. Дерник
  4. Гребин
  5. Калибе
  6. Лебраде
  7. Немтен
  8. Ранцау
  9. Ратјенсдорф
  10. Витмолт