Aрта (грчки: Άρτα) е град во Северозападна Грција, во регионот Епир. Во историјата градот бил познат како Амбракија. Познат е по спредновековниот мост на реката Арахтос. Во Арта постои и тврдина од 13 век и многу цркви од византиски стил. Градот е седиште на Технолошкиот образовен институт на Епир. Има 24,427 жители.

Арта
Άρτα
Историскиот Мост на Арта
Историскиот Мост на Арта
Арта is located in Грција
Арта
Арта
Местоположба во областа
2011 Dimos Artas.png
Координати: 39°9′N 20°59′E / 39.150° N; 20.983° E / 39.150; 20.983Координати: 39°9′N 20°59′E / 39.150° N; 20.983° E / 39.150; 20.983
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругАрта
Управа
 • ГрадоначалникХристос Циројаннис
Површина
 • Општина436,8 км2 (1,686 ми2)
 • Општ. един.47,973 км2 (18,522 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2011)[1]
 • Општ.43.166
 • Општ. густина9,9/км2 (26/ми2)
 • Општ. един.27.330
 • Општ. един. густина0,57/км2 (1,5/ми2)
Заедница
 • Население24427
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.471 00
Повик. бр.26810
Рег. таб.ΑΤ
Мреж. местоwww.arta.gr

OпштинаУреди

 
Општина Арта

Сегашната општина Арта беше формирана во 2011 со соединување на 5 поранешни општини:[2]

 • Амвракикос (Aneza, Vigla, Gavria, Kalogeriko, Koronisia, Polydroso, Rachi, Strongyli, Psathotopi)
 • Арта (Arta, Keramates, Kostakioi, Limini)
 • Филотеи (Agios Spyridon, Kalamia, Kalovatos, Kirkizates, Rokka, Chalkiades)
 • Влахерна (Vlacherna, Grammenitsa, Grimpovo, Korfovouni)
 • Хировуни (Ammotopos, Dafnoti, Kampi, Pantanassa, Pistiana, Rodavgi, Skoupa, Faneromeni)

Квартови во АртаУреди

 • Aгиа Триада
 • Aгии Анаргири
 • Агиос Јоргос
 • Eлеуса
 • Гликорисо
 • Като Панагиа
 • Маратовуни

НаводиУреди

 1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
 2. Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)