Арифхикмет Џемаили

политичар

Арифхикмет Џемаили (албански:Arifhikmet Xhemaili; Боговиње, Тетовско, 17 ноември 1953) — македонски политичар и поранешен министер за култура на Македонија.[1]

Арифхикмет Џемаили
Министер за култура
На должноста
12 април 2007 – 26 јули 2008
Претседател Никола Груевски
Претходник Илирјан Бекири
Наследник Елизабета Канческа Милевска
Лични податоци
Роден(а) 17 ноември 1953(1953-11-17)(70 г.))
Боговиње, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Албанец
Партија ДПА

Наводи уреди

  1. „А1: Арифхикмет Џемаили е нов министер за култура“. Посетено на 19 декември 2010.