Буенос Аирес (покраина)

За главниот град на државата, погл. Буенос Аирес.

Буенос Аирес (шпански: Provincia de Buenos Aires) е најнаселената покраина во Аргентина. Главен град е Ла Плата (850.000 жители) и се наоѓа 50 км јужно од главниот град Буенос Аирес.

Буенос Аирес
Buenos Aires
Покраина
Знаме на Буенос АиресГрб на Буенос Аирес
Местоположба на покраината Буенос Аирес во Аргентина
Местоположба на покраината Буенос Аирес во Аргентина
Координати: 33°42′S 61°00′W / 33.700° ЈГШ; 61.000° ЗГД / -33.700; -61.000
ЗемјаАргентина
Админ. центарЛа Плата
Делови135
Управа
 • УправникДаниел Шоли (PJ)
 • Законодавен домПретставнички дом (92)
Сенат (46)
 • Сојузна застапеност
70
 • Сојузни сенаториАнибал Фернандес, Ларија Лаура Легизамон, Хајме Линарес
Површина
1-ва
 • Вкупна307,571 км2 (118,754 ми2)
Население (2010[1])
 • Вкупно15,625,084
 • Ранг1-ва
 • Густина0,051/км2 (0,13/ми2)
Час. појасART (UTC−3)
ISO 3166AR-B
Мреж. местоgba.gov.ar

Географија уреди

Буенос Аирес има површина од 307.571 км2 и се граничи со Рио Негро, Ла Пампа, Кордоба, Санта Фе и Ентре Риос. На исток излегува на Атлантикот. Воедно е и најголема покраина во Аргентина.

Претежно е рамничарска земја со исклучок на возвишенијата: Сиера де ла Вентана и Сиера де Тандил. Највисок врв е Серо Трес Пикос (1.239 м), а најдолга река е Саладо (700 км).

Клима уреди

Просечната температура во покраината изнесува помеѓу 13 и 17 °C. На брегот ветровите се студени и влажни. Има дождови од 500 до 1.000 мм годишно.

Стопанство уреди

Развиено е сточарството, од кои најмногу овчарството, свињарството, и живинарството. Од големо значење е и млекарската индустрија.

Од земјоделските култури најмногу се одгледува соја, пченка, пченица, сончоглед. Има исто и маслинови полиња.

Од индустријата најразвиени се хемиската, металургијата, автомеханиката, текстилната индустрија и производството на храна. со учинок од 50% од вкупното производство во земјата.

Туризам уреди

Туризмот најзастапен е на атлантскиот брег. Познати туристички места се: Самборомбон Беј, Мар дел Плата и др.

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на 134 административни делови (partidos)

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „República Argentina por provincia o jurisdicción. Densidad de población. Año 2010“. Censo 2010 (шпански). Instituto Nacional de Estadística y Censos. Архивирано од изворникот на 2012-09-01. Посетено на 14 август 2012.

Надворешни врски уреди