Фагатого (самоански: Fagatogo) е село на островот Тутуила во заливот, Американска Самоа. Според пописот од 1 април 2009 година, во селото живееле околу 3.000 жители. Според Уставот на Американска Самоа, Фагатого е административен центар на земјата, но главен град е Паго Паго[1][2][3].

Фагатого
Fagatogo
село
Fagatogo Dock.jpg
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Американска Самоа средиште" does not exist
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Американска Самоа" does not exist
Координати: 14°16′57″S 170°41′24″W / 14.28250° ЈГШ; 170.69000° ЗГД / -14.28250; -170.69000
ЗемјаСАД
ТериторијаАмериканска Самоа
Население
 • Вкупно3.090

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Преработен устав на Американска Самоа“. asbar.org. Посетено на 24 ноември 2010. (англиски)
  2. Окрузи во Американска Самоа, statoids.com, Посетено на 26 април 2008 (англиски)
  3. Објаснение на податоците: Преглед на земјата, statoids.com, Посетено на 26 април 2008 (англиски)

Координати: 14°16′57″S 170°41′24″W / 14.28250° ЈГШ; 170.69000° ЗГД / -14.28250; -170.69000