Алстер (ирски Cúige Uladh / Ulaidh, шкотски: Ulstèr, МФА: [ˈkwɪɟɪ ˈʌlˠu / ˈʌlˠi] англиски: Ulster) — покраина во Велика Британија, дел од Северна Ирска.

Алстер
Cúige Uladh
Знаме на Алстер
Местоположба
Алстер на карта
Алстер на карта
Статистики
Површина: 24.481 км²
Население (проценка од 2006) 1,993,918

Географија и демографија

уреди

Алстер е со население од 2 милиона жители и површина од 24.481 км2. Најголем град е Белфаст се повеќе од милион жители. Тој е главен град на Северна Ирска.

Алстер е поделен на 9 грофовии од кои три се во Република Ирска и шест во Северна Ирска:

Грофовии во Република Ирска

уреди

Грофовии во Северна Ирска

уреди

Религија

уреди

Традиционални ирците се католици, додека англичаните се протестанти и нивниот сооднос е 49% спрема 48%, но има и други или атеисти кои прават баланс.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди