Каван (Contae an Chabháin на ирски и County Cavan на англиски ) е грофовија во Ирска, една од трите во покраината Алстер без да бидат дел од Северна Ирска. Округот се граничи со Монахан, Литрим, Лонгфорд, Мит, Вестмит и Фермана. Има површина од 1.932 км2 и население од 81,704 жители.

Каван
Contae an Chabháin
Местоположба
center Каван на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Каван
Рег. табл.: CN
Површина: 1.932 км2[2]
Население (2022) 81,704 [1]
Мреж. место: www.cavancoco.ie

Главен град е градот Каван.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census Mapping – Cavan County Council“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 9 January 2024.
  2. „Students Corner – Stats Facts about your County – Cavan“. Central Statistics Office (Ireland). Архивирано од изворникот на 19 November 2011.

Надворешни врски уреди