Донегол (грофовија)

Долегол (ирски: Contae Dhún na nGall или Tír Chonaill, англиски County Donegal) е грофовија сместен во западниот дел на покраината Алстер во северозападниот дел на Ирскиот Остров. Грофовијата е административен дел на Република Ирска. Главен град е Лилфодт. Ова е најголема грофовија по површина во Алстер.[3]

Донегол
Contae Dhún na nGall
Грб на Донегол
Местоположба
center Донегол на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Лилфорт
Рег. табл.: DL
Површина: 4.860 км²[2]
Население (2002) 167,084 [1]
Мреж. место: www.donegal.ie
карта на Донегол
националниот парк Гленвиг
Слив Лиг е второ по ред највисоко езеро во Европа

Поврзано уреди

 
Тврдина од железното време во Донегол

Извори уреди

  1. „Census Mapping – Donegal County Concil“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 9 January 2024.
  2. „County Profiles – Donegal“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. (англиски) County 'wiped off crisis HQ maps'. The Belfast Telegraph. 21 April 2010.

Надворешни врски уреди