Даун, (англиски County Down, ирски - Contae an Dúin - „тврдина“) е грофовија во покраината Алстер во Северна Ирска[1][2] . Има површина од 2.448 км2[3] и 552,261 жители.[4]

Даун
Contae an Dúin
Coontie Doun
Местоположба
center Даун на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Даунпатрик
Површина: 2.448 км2
Население (2007) 552,261
Планината Мурне

Главен град е Даунпатрик со 10.316 жители.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Taylor, Isaac. Names and Their Histories. Rivingtons, 1898. p.111
  2. Lewis, Samuel. A Topographical Dictionary of Ireland (1837); "The See of Down" Архивирано на 1 август 2017 г..
  3. Northern Ireland General Register Office (1975). „Table 1: Area, Buildings for Habitation and Population, 1971“. Census of Population 1971; Summary Tables (PDF). Belfast: HMSO. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 23 July 2019. Посетено на 28 August 2019.
  4. „County“. NISRA. Посетено на 17 August 2023.

Надворешни врски уреди