Антрим (грофовија)

грофовија во Северна Ирска

Антрим (Contae Aontroma ирски, или County Antrim на англиски) е грофовија во покраината Алстер во Северна Ирска, Велика Британија. Има површина од 2.844 км² и 566.000 жители.

Антрим
Contae Aontroma
Грб на Антрим
Местоположба
center Антрим на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Антрим
Површина: 2,844 km²
Население (est.) 566.000
Морски поглед
Замокот Данлак

Главен град е Антрим.


ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди