Монахан (грофовија)

Монахан (ирски: Contae Mhuineacháin, англиски County Monaghan ) е грофовија во покраината Алстер во Ирска. Името на земјата доаѓа од ирските зборови Muine Cheain што значи Земја на малите ридови.

Монахан
Contae Mhuineacháin
Грб на Монахан
Местоположба
center Монахан на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Монахан
Рег. табл.: MN
Површина: 1.294 км²
Население (2006[1]) 55,816
Мреж. место: www.monaghan.ie

Грофовијата граничи со Тирон (Северна Ирска) на север, Арма (СИ) на исток, Лаут (Република Ирска) на југоисток, Мит (РИ) на југ, Каван (РИ) на југоисток и Фермана (СИ) на запад.


Збратимени места на Монахан уреди

Поврзано уреди


Надворешни врски уреди

  1. From Census 2006 Preliminary Report - Table 1