Тирон (ирс. Contae Thír Eoghain[4], англ. County Tyrone) е втора по големина грофовија од сите девет во покраината Алстер и најголем од шесте грофовии во Северна Ирска. Зафаќа површина од 3,270 км2 и има 188.383 жители.

Грофовија Тирон
Contae Thír Eoghain, County Tyrone
Грб на Грофовија Тирон
Гесло: Consilio et Prudentia  (лат.)
„Со мудрост и промисленост“
Местоположба
Грофовија Тирон на карта
Грофовија Тирон на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Омаг
Површина: 3,270[1] km2 (1,260 ми) (VI)
Население (2001) 188,383[2] (X) [3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Northern Ireland General Register Office (1975). „Table 1: Area, Buildings for Habitation and Population, 1971“. Census of Population 1971; Summary Tables (PDF). Belfast: HMSO. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 23 July 2019. Посетено на 28 August 2019.
  2. „Religion or religion brought up in“. NISRA. Посетено на 17 August 2023.
  3. „Cookstown.gov.uk“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-09-27. Посетено на 2011-06-11.
  4. „North-South Ministerial Council: 2010 Annual Report in Ulster Scots“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 27 February 2013. Посетено на 18 January 2013.

Надворешни врски уреди