Фермана (ирски: Contae Fhear Manach, англиски: County Fermanagh), е најзападната грофовија во Северна Ирска, сместена во покраината Алстер. Оддалечен е само 120 км од Белфаст и 160 км од Даблин. Фермана е претежно рурална средина. Главен град е Енискилен со 13.599 жители (2001).

Фермана
Contae Fhear Manach
Грб на Фермана
Местоположба
center Фермана на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Енискилен
Површина: 1.691 км2
Население (2007) 63,585[1]

Во слободен превод името „Фермана“ значи Грофовија на монасите или Место на мажите од родот Мана (наречено по нивниот поглавар).

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Background Information on Northern Ireland Society – Population and Vital Statistics“. Cain.ulst.ac.uk. Архивирано од изворникот 6 December 2010. Посетено на 20 October 2012.

Надворешни врски уреди