Алексеј Брусилов


Алексеј Алексејевич Брусилов Тбилиси,— Москва, 17. март 1926)бил руски генерал, познат како творец на офанзивната тактика користена во офанзивата која носи име по него: Брусиловата офанзива во Првата светска војна.

Алексеј Брусилов
Brusilov Aleksei in 1917.jpg
Роден август 19, 1853(1853-08-19)
Тбилиси Руска Империја
Починал 17 март 1926(1926-03-17) (возр. 72)
Москва Советски Сојуз

ЖивотописУреди

Роден е во Тбилиси во денешната Грузија на 19 август 1853 година . Се образувал во руското елитно воено училиште. Уште на почеток на воената кариера учествувал во Руско-турската војна (1877—1878) . Во 1906 бил унапреден во чин генерал. Во тек на Првата светска војна најпрво командувал со Исмата армија, а подоцна бил командант на југозападниот дел од Источниот фронт.

Кога рускиот цар Николај II абдицирал во 1917 година, Привремената влада го поставила Брусилова за началник на генералштабот. Бил сменет веќе во август 1917 година. Во тек на Октомвриската револуција и Руската граѓанска војна Брусилов не бил активен. На Црвената армија ѝ и се прклучил дури во 1920 година.[1]

Брусилов бил патриот, кој не ја сакал бољшевистичката власт, но веривал дека е тоа начин Русија да стане моќна и обединета. Иако бил симпатизер на белогардејците, се борел против нив, бидекќи тие се бореле на страна на Полска против бољшевиците.

Бил пензиониран со седумдесет години. По неговата смрт, на погребот присуствувало и свештенството. Живео је у стану који су делили са још једним паром. Када је умро на почасној државној сахрани је било присутно и свештенство

НаводиУреди

  1. Вольдемар Николаевич Балязин (2007). Неофициальная история России [The Unofficial History of Russia] (in Russian). Olma Media Group. стр. 595. ISBN 978-5-373-01229-4.