Акендорф (германски: Ackendorf) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Хое Берде.

Акендорф
Место во Хое Берде
Црквата во Акендорф
Црквата во Акендорф
Грб на Акендорф
Акендорф is located in Германија
Акендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 108 м
Население 418  (31 декември 2006)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039202
Портал www.hohe-boerde.de
Местоположба на место Акендорф во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′N 11°26′E / 52.217° СГШ; 11.433° ИГД / 52.217; 11.433Координати: 52°13′N 11°26′E / 52.217° СГШ; 11.433° ИГД / 52.217; 11.433