Аеродром Таншонјат

Аеродром Таншонјат (IATA: SGNICAO: VVSG) (виетнамски: Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất или Cảng hàng không quốc tế Tân Sơn Nhất) — аеродром кој се наоѓа во Хо Ши Мин, Виетнам . Се наоѓа на 7 километри северно од градот и е најголемиот аеродром во Виетнам.

Аеродром Таншонјат
Tan Son Nhat International Airport
Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất
Cảng hàng không quốc tế Tân Sơn Nhất
Tansonnhat11.jpg
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
07R/25L 3.800 12.468 Бетон
07L/25R 3.048 10.000 Бетон

Во 2017 година имал 17 милиони патници[1]. Во текот на Виетнамската војна, аеродромот претставувал важна воздухопловната база на САД и Јужен Виетнам.

Авио компании и одредиштаУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „Mở rộng Tân Sơn Nhất: Tại sao không?“ (виетнамски). 2017-01-20. Посетено на 2017-01-20.