Џуничи Инамото (роден 18 септември 1979) — јапонски фудбалер.

Џуничи Инамото
Лични податоци
Роден на 18 септември 1979(1979-09-18)(44 г.)
Роден во Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Hokkaido Consadole Sapporo
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2001 Гамба Осака Гамба Осака
2001–2002 Арсенал Арсенал
2002–2004 Фулам Фулам
2004–2006 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
2004–2005Кардиф Сити Кардиф Сити
2006–2007 Галатасарај Галатасарај
2007–2009 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2009 Рен Рен
2010–2014 Kawasaki Frontale
2015– Hokkaido Consadole Sapporo
Репрезентација
2000–2010 Јапонија Јапонија 82 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариера уреди

Џуничи Инамото бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002, 2006 и 2010.

Статистика уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2000 14 0
2001 11 1
2002 10 2
2003 10 1
2004 6 0
2005 10 0
2006 4 0
2007 3 0
2008 2 0
2009 4 1
2010 8 0
Вкупно 82 5

Надворешни врски уреди