Џон Тузо Вилсон

Џон Тузо Вилсон (24 октомври 1908 - 15 април 1993) — канадски геолог.

Џон Тузо Вилсон
John Tuzo Wilson in 1992.jpg
Џон Тузо Вилсон
Роден(а)24 октомври 1908
Отава, Онтарио Канада
Починал(а)15 април 1993
Торонто, Онтарио, Канада
ЖивеалиштеКанада
НационалностКанадско
ПолињаГеофизика и Геологија
УстановиУниверзитет во Торонто
ОбразованиеУниверзитет во Торонто
Колеџ Св. Џон, Кембриџ
Универзитет Принстон
Докторски менторХари Хамонд Хес
ДокторандиХаролд Вилијамс
Познат поТеоријата за тектонски плочи

Во 1965 година, Вилсон докажал дека гребените што се шират на морското дно, се разделени со т.н. трансформни раседни рабови. Вилсон ја поставил и теоријата за жешките точки и нивната улога во образувањето низи од вулкански острови, како што се Хаваите. Неговите откритија имале голем придонес за прифаќање на теоријата за тектониката на плочите.[1]

НаводиУреди

  1. Chase RL (1977-03-24). "J. Tuzo Wilson Knolls: Canadian hotspot". Nature 266 (266): 344–346. doi:10.1038/266344a0

БиблиографијаУреди

  • Wilson, Tuzo (14 July 1962). „Cabot Fault, An Appalachian Equivalent of the San Andreas and Great Glen Faults and some Implications for Continental Displacement“. Nature. 195: 135–138. doi:10.1038/195135a0.
  • Wilson, J. Tuzo (9 February 1963). „Evidence from Islands on the Spreading of Ocean Floors“. Nature. 197: 536–538. doi:10.1038/197536a0.
  • Wilson, J. Tuzo (1963). „A Possible Origin of the Hawaiian Islands“ (PDF). Canadian Journal of Physics. 41: 863–870. doi:10.1139/p63-094.
  • Wilson, J. Tuzo (24 July 1965). „A new Class of Faults and their Bearing on Continental Drift“ (PDF). Nature. 207: 343–347. doi:10.1038/207343a0. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-08-06. Посетено на 2011-02-09.
  • Vine, F. J.; Wilson, J. Tuzo (22 October 1965). „Magnetic Anomalies over a Young Oceanic Ridge off Vancouver Island“. Science. 150 (3695): 485–9. doi:10.1126/science.150.3695.485. PMID 17842754.
  • Wilson, J. Tuzo (August 13, 1966). „Did the Atlantic close and then re-open?“ (PDF). Nature. 211: 676–681. doi:10.1038/211676a0.[мртва врска]
  • Wilson, J. Tuzo (1966). „Are the structures of the Caribbean and Scotia arc regions analogous to ice rafting?“. Earth and Planetary Science Letters. 1: 335–338. doi:10.1016/0012-821X(66)90019-7.
  • Wilson, J. Tuzo (December 1968). „A Revolution in Earth Science“. Geotimes. Washington DC. 13 (10): 10–16.
  • Wilson, J. Tuzo (1971). „Du Toit, Alexander Logie“. Dictionary of Scientific Biography. 4. стр. 261–263.