Ќафа

село во Општина Гостивар

Ќафа — раселено село во Општина Гостивар.

Ќафа
Село Ќафа.jpg

Поглед на дел од Ќафа

Ќафа во рамките на Македонија
Ќафа
Местоположба на Ќафа во Македонија
Ќафа на интерактивна карта

Карта

Координати 41°39′25″N 21°1′13″E / 41.65694° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.65694; 21.02028Координати: 41°39′25″N 21°1′13″E / 41.65694° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.65694; 21.02028
Општина Coat of arms of Gostivar Municipality.svg Гостивар
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07044
Надм. вис. 1.318 м
Commons-logo.svg Ќафа на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во подрачјето на планината Добра Вода.

ИсторијаУреди

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, Ќафа имало 100 жители Албанци.[2] Според податоците на Афанасиј Селишчев во 1929 година, селото имало 22 куќи со 114 жители.[3]

Иако е традиционално гостиварско, од 1996 до 2004 г. селото било во состав на тогашната Општина Осломеј.

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948171—    
1953203+18.7%
1961224+10.3%
1971180−19.6%
1981157−12.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199434—    
20025−85.3%
20210−100.0%

Според пописот од 2002 година, во селото има само 5 жители Албанци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 171 203 224 180 157 0 34 5 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]


РодовиУреди

Ќафа е албанско село

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

 • Доселеници: Синалар (17 к.), Алијалар (7 к.) и Ценалар (4 к.) доселени се од областа Матија во северна Албанија.[9]

Општествени установиУреди

СтопанствоУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 782 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 38 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, с. 213.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.25.
 4. Попис на населението 2002 по населено место
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди