Љупчо Бубо Каров (р. 1959, Кавадарци) — македонски глумец, музичар и хуморист.

Љупчо Бубо Каров
Роден 1959
Кавадарци
Националност Македонец
Познат К-15
Занимање глумец, музичар
Роднини Трајко Каров (брат)

Животопис уреди

Љупчо Бубо Каров е роден во 1959 година во Кавадарци. Тој е еден од трите најкарактеристични и најпопуларни ликови од К-15 како "Цацко". Својата кариера ја започнува во Кавадарци, во добро познатата "Кавадаречка Династија". Во 1984 година доаѓа во Скопје каде во Македонското радио со плејада на новинари му пркосат на социјализмот. Во 1994 година, заедно со: Бранко Огњановски и Васко Тодоров го основаат К-15 македонското хумористично телевизиско Шоу, кои се и сценаристи, кое се емитуваше до 2013 година. Во неговата музичка кариера тој беше дел од групата "Токму Така". Тој често настапува со групата Трио Гранде и Ваташка Чалгија, каде имаат и концерти во Австралија, Канада, Америка и Швајцарија. Во 2023 година добива "Медал" за заслуги за Македонија.

Надворешни врски уреди