Зуица Лазова

Зуица Лазова (р. 31 октомври 1974 во Штип) — македонска фолк пејачка.

Зуица Лазова
Роден(а)31 октомври 1974(1974-10-31)(49 г.)
Штип, Македонија Македонија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровинародна музика, поп-фолк музика
Занимањапејачка
Период на активност1995 - сè уште

Животопис уреди

Лазова е родена во Штип. Нејзините родители, Донка и Ристо починале за време на нејзината младост.[1] Таа работи како учител по хармоника во музичкото училиште во Скопје. Мажена е за познатиот македонски фолк пејач Наум Петрески со кого живеат во Скопје и со кого имаат две деца - Македонка и Стефан.[2] Покрај музиката, таа е позната и како водителка на телевизиската емисија „Зајди зајди“, која се прикажува на телевизијатаАлфа“.

Музичка кариера уреди

Лазова учествувала на фестивали за традиционални песни во Македонија, како на пример, „Валандово“, „Цветници“, „Охрид фест“,[3] „Низа“ и „Роса“,[4] а учествувала на фестивали и во Бугарија. Заедно со други македонски исполнители, Лазова е наградувана на фестивалот „Пирин фест“. Најпозната нејзина песна е „Утринска коба“ која била избрана и за песна на годината.[5]

Во 2015 година, заедно со Наум Петрески, Лазова го издала албумот со староградски песни „Незаборав“.[1]

Спотови уреди

Спот Година Режисер
Утринска коба 2002 -
Абер си Јане получил 2015 -
Не се фаќај Доне Донке 2016 -
Еј Дамјане либе 2017 -
Малку барам јас 2018 Миле Грозданоски
Скопје 2018 Миле Грозданоски
Немој не прашувај 2018 Миле Грозданоски
Кој ја роди песната 2018 Миле Грозданоски
Капни солзо 2018 Миле Грозданоски
Боже прости ми 2018 Миле Грозданоски
Не ми носи бели рози 2019
Разболела се Ленка Пингова 2019
Земјо мила 2023 Скендеровски Продукција

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Построга сум како родител отколку како професор“, Антена, број 877, 17 април 2015, стр. 4-5.
  2. „Зуица и Наум ќе градат куќа во Припор“. Утрински Весник. 13 декември 2006. Посетено на 2011-06-22.
  3. „Биба Додева и Зуица Лазова најдобри за публиката“. Дневник. Посетено на 2011-06-22.[мртва врска]
  4. „Седум години фестивал „Роса" на 1 декември“. Утрински Весник. 28 ноември 2006. Посетено на 2011-06-22.
  5. "Утринска коба" на Зуица Лазова прогласена за фолк-хит на годината“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-06-22.

Надворешни врски уреди