Јужна Англија е географска област во Англија која го зафаќа нејзиниот најјужен дел кој се одликува со културни, економски и политички разлики од Мидлендс и Северна Англија. Разликата помеѓу југот и остатокот од Англија и Велика Британија понекогаш се нарекува поделба на север и југ. Со вкупно население од речиси 28 милиони жители; и површина од 62042 квадратни километри, во Јужна Англија живее приближно 40% од населението од Обединетото Кралство и зафаќа приближно 25% од неговата површина.

Јужна Англија
Југот на Англија
Прекар(и): Југот
На сликата Јужна Англија е обоена со жолто.
На сликата Јужна Англија е обоена со жолто.
Суверена Држава
Во состав на
10 најголеми населени места
Површина
 • Вкупно62.042 км2 (23,955 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно27.945.000
 • Густина450/км2 (1,200/ми2)
 • Градскo22.806.000
 • Селска5.139.000
ДемонимЈужњак
Час. појасGMT (UTC)
 • Лето (ЛСВ)BST (UTC+1)

Географија

уреди

Јужна Англија се граничи со Велс, англискиот регион Мидлендс и преку море со Франција, Белгија и Холандија.

Лондон е најголемиот град во Јужна Англија и е главен град на Обединетото Кралство. Метрополитенската област Лондон има население од 14,2 милиони (2019), со што тој е најголемата метрополитенска област во Европа.[1]

Демографски податоци

уреди

Јазик

уреди

Јужна Англија има дијалект и акцент различен од другите делови на ОК. Поради важноста на Југот во медиумите и политиката, стандардниот британски англиски во голема мера се заснова на англискиот што се зборува во Јужна Англија. На пример, стандардниот британски изговор е многу сличен со говорот во Лондон, Оксфорд и Кембриџ.[2]

Корнски

уреди

Корнскиот јазик е оживеан јазик и е важен дел од идентитетот и културата на народот од Корнвол.[3]

Административна поделби

уреди

Региони

уреди

За економски и географски цели, Јужна Англија е поделена на четири подрегиони: Југозападна Англија, Југоисточна Англија, Голем Лондон и Источна Англија.

Церемонијални грофовии

уреди

Во многу дефиниции, Јужна Англија вклучува многу окрузи на/близу Ламанш. Церемонијалните грофовии се:

Западен:

Јужна:

Источна:

  • Есекс
  • Норфолк
  • Сафолк

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Eurostat - Data Explorer“. 2020. Посетено на 19 December 2020.
  2. Robinson, Jonnie. „Received Pronunciation“. British Library. Архивирано од изворникот на 2021-02-26. Посетено на 22 November 2019.
  3. „Funding boost to safeguard Cornish language announced“. GOV.UK. Посетено на 19 December 2020.