Сари

грофовија во Англија

Сари (англиски: Surrey)[1] ― грофовија во Југоисточна Англија која се граничи Кент на исток, Источен Сасекс на југоисток, Западен Сасекс на југ, Хемпшир на запад, Беркшир на северозапад, и Голем Лондон на североисток. Со околу 1,2 милиони луѓе, Сари е 12-та по население во Англија, трета по население домашна грофовија, по Кент и Есекс, и трета по население во Југоистокот, по Хемпшир и Кент.

Сари е релативно богата грофовија. Има најголем процент на шумски окрузи во Англија. Има четири патеки за трки со коњи, и терени за голф, вклучувајќи го и меѓународното место за натпреварување во Вентворт.

Гилдфорд е познато сметан како грофовски град, иако Советот на грофовијата Сари е со седиште во Рајгејт.[2] Сари е поделен на единаесет области.

Образование уреди

Обединетото Кралство има сеопфатен, образовен систем финансиран од државата, соодветно на тоа, Сари има 37 државни средни училишта, 17 академии, 7 колеџи од шести облик и 55 државни примари. Грофовијата има 41 независно училиште, вклучително и Чартерхаус (едно од деветте независни училишта споменати во Законот за јавни училишта од 1868 година) и Кралската граматичка школа во Гилдфорд. Повеќе од половина од државните средни училишта во Сари имаат колеџи од шест облици. Бруклендс (збратимени со место во Ешфорд, Сари), Рајгејт, Ешер, Егам, Вокинг и Вејверли се домаќини на еквивалентни колеџи од шести облик, секој со технички специјализации и стандардни курсеви за студии од шести облик. Колеџот Брукландс нуди курсеви за воздухопловно и автомобилско дизајнирање, инженерство и сојузнички студии што ги одразуваат авијацијата и моторната индустрија водечки центри за истражување и одржување во Обединетото Кралство, во близина.

Високо образование уреди

 • Сарскиот универзитет е со седиште во Гилдфорд и Универзитетот за творечки уметности има кампуси во Фарнхам и Епсом
 • Ројал Холовеј, Лондонски универзитет е со седиште во Егам
 • Правниот универзитет има кампус во Гилдфорд

Служби за итни случаи уреди

Сари го опслужуваат следниве служби за итни случаи:

 • Сарска полиција
 • Британска превозна полиција
 • Служба за брза помош на Југоисточниот Брег
 • Сарска служба за пожар и спасување
 • СУРСАР

Наводи уреди

 1. „Surrey | Definition of surrey in English by Oxford Dictionaries“. Oxford University Press. Архивирано од изворникот на 8 октомври 2021. Посетено на 25 мај 2021.
 2. „127 year chapter of history comes to an end as Surrey County Council moves home“. Get Surrey. 23 декември 2020. Посетено на 25 мај 2021.

Библиографија уреди

  • David Bird, Roman Surrey (Stroud: Tempus 2004).
  • Peter Brandon and Brian Short, The South East from AD 1000 (London and New York: Longman 1990).
  • Peter Brandon, A History of Surrey (Chichester: Phillimore 1998).
  • Peter Drewett, David Rudling and Mark Gardiner, The South East to AD 1000 (London and New York: Longman 1988).
  • Ian Nairn, Nikolaus Pevsner and Bridget Cherry, The Buildings of England: Surrey (London: Penguin 1962, 2nd ed. 1971).
  • Michael Swanton (ed. and tr.), The Anglo-Saxon Chronicles (London: Phoenix 2000).

Надворешни врски уреди