Меѓународен аеродром Јап

Меѓународниот аеродром Јап (англ. Yap International Airport); (IATA: YAPICAO: PTYAFAA LID: T11) е аеродром на островот Јап, кој е главен остров на сојузната држава Јап во рамките на СД Микронезија.

Меѓународен аеродром Јап

Yap International Airport
YapAirport.jpg
IATA: YAPICAO: PTYAFAA LID: T11
YAP is located in СД Микронезија
YAP
Местоположба на аеродромот во рамките на СД Микронезија
Преглед
Тип јавен
Стопанисувач владата
Место Јап
Надм. вис. 91 ft / 28 m
Координати 09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° N; 138.08250° E / 9.49889; 138.08250Координати: 09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° N; 138.08250° E / 9.49889; 138.08250
Писти
Насоченост Должина Површина
ft m
07/25 6,000 1,829 асфалт

АвиопревознициУреди

АвиопревознициДестинации
United AirlinesГуам, Корор

Надворешни врскиУреди